Rakousko

Historie vinařství v Rakousku sahá do starověku, kdy kláštery hrály klíčovou roli ve výrobě vína. Dnes je rakouské vinařství známé pro svou kvalitu, udržitelnost a inovace, které odrážejí bohatou historii této země. Nejvýraznější odrůdou je Veltlínské zelené.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem
riesling wagramschotter
529 Kč

Poněkud odlišný, zato naprosto typicky odrůdový, Wagramer. Z velmi speciálních vinic, bohatých na charakteristické peckoviny a mineralitu. Sám vinař říká, že je to jeho interpretace krále odrůd révy vinné a s úsměvem dodává "Nimmervoll...

1308
gruner veltliner wagramloss 2017 jpg
492 Kč

Hluboký kořenový systém, chuť domova, to vše se skrývá ve zkapalněné příchuti Wagramu, formované větrem a počasím. Každý doušek je poctivou kapkou sprašové půdy v té nejkrásnější podobě.

1094

Historie vinařství v Rakousku sahá až do dob starověku, kdy byla vinná réva pravděpodobně pěstována římskými osadníky. Avšak první písemné zmínky o vinařství v této oblasti pocházejí až z období středověku, zejména z 8. a 9. století. V té době byla výroba vína často spojována s kláštery a církevními institucemi, které hrály klíčovou roli při šíření vinařských znalostí a technik.

Během středověku a raného novověku se vinařství v Rakousku rozvíjelo, zejména ve Štýrsku, Dolním Rakousku a na Burgenlandu. Klášterní vinice zůstávaly důležitými producenty vína a vlivnými centry vinařské kultury.

V 19. století začalo rakouské vinařství čelit výzvám spojených s chorobami révy vinné, zejména s plísní révovou a révou šedou. Tyto choroby způsobily ztráty na vinicích a vedly k restrukturalizaci a inovacím v odvětví.

Po období rekonstrukce se rakouské vinařství začalo postupně zotavovat a modernizovat. V průběhu 20. století byly provedeny reformy a regulace, které pomohly zvýšit kvalitu a prestiž rakouských vín.

Dnes je rakouské vinařství uznávané po celém světě díky svému zaměření na kvalitu, udržitelnost a inovace. Rakouská vína získávají ocenění na mezinárodních soutěžích a jsou vyhledávaná jak doma, tak v zahraničí. Vinaři v Rakousku se soustředí na produkci špičkových vín, která odrážejí bohatou historii a jedinečný charakter této země. 

V Rakousku existuje několik významných šlechtitelů vína, kteří přispěli k rozvoji a inovacím v rakouském vinařství. Mezi ně patří:

1. Dr. Friedrich Zweigelt: Rakouský vinařský odborník, po kterém je pojmenována odrůda Zweigelt, která je dnes jednou z nejrozšířenějších červených odrůd v Rakousku.

2. Dr. Lenz Moser: Inovativní vinař, který vyvinul systém vedení révy nazývaný "Lenz Moser Hochkultur", který umožňuje efektivnější pěstování a sklizeň hroznů.

3. Dr. Walter Skoff: Známý pro své práce s odrůdami Sauvignon Blanc a Morillon (Chardonnay), které patří mezi nejlepší bílá vína Rakouska. 

4. Johann Seraphin Stadlmann: Historický vinař z oblasti Thermenregion, který hrál klíčovou roli při udržování tradičních vinařských postupů a výrobě vysoce kvalitních vín.

Tito šlechtitelé vína a vinařští odborníci přispěli k vývoji a rozšíření odrůd, které dnes hrají důležitou roli v rakouském vinařství, a pomohli posunout rakouská vína na mezinárodní scéně.